Montaż klimatyzacji w domu nie jest tak prosty jak ustawienie mebla. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, aby uniknąć poważnych remontów w przyszłości.
 
1) Plan rozmieszczenia
Pierwszym etapem powinno być zastanowienie się gdzie będziemy chcieli umieścić urządzenia oraz czy będzie taka możliwość aby je tam zamontować, ale tego możemy się dowiedzieć już gdy wstępnie rozplanujemy jednostki wewnętrzne. Należy trzymać się zasady jedno pomieszczenie klimatyzowane – jedna jednostka wewnętrzna. Tak jak z ogrzewaniem jeden pokój powinien mieć co najmniej jeden grzejnik. Do planowania umieszczenia klimatyzatora potrzebna będzie wstępna aranżacja wnętrza. Musimy wiedzieć gdzie będą meble, a gdzie kanapa czy łóżko. Ważne aby klimatyzator nie dmuchał bezpośrednio na przebywające w pomieszczeniu osoby.
 
2) Poprowadzenie instalacji
Najważniejsza jest instalacja odprowadzenia skroplin ponieważ przysparza najwięcej kłopotów i może wygenerować mnóstwo robót budowlanych. W chłodnicach klimatyzatorów wykrapla się woda i najważniejszą sprawą jest jej odprowadzenie. Z miejsca montażu należy poprowadzić rurki 16 mm do kanalizacji z syfonem, do którego będzie dostęp, w przypadku ewentualnej potrzeby wyczyszczenia po latach. Z miejsca na montaż agregatu do miejsca montażu jednostek wewnętrznych powinny być poprowadzone rury chłodnicze o średnicy ¼” i 3/8” dla zazwyczaj montowanych jednostkach wewnętrznych o mocy od 2 do 3,5 kW. Jeśli chodzi o długość to instalację długości do 15 mb obsłużą wszystkie klimatyzatory dostępne na rynku. Instalacje do 25 mb większość, a w przypadku odległości ponad 25 mb jedynie klimatyzatory klasy premium z wydajnymi sprężarkami.
 
3) Zasilanie elektryczne
Jaki powinien być kabel zasilania i sterowania od agregatu do jednostek wewnętrznych? W przypadku klimatyzatorów marki AUX najlepiej aby to był 5×1,5 mm2. Zwykle układany jest razem z rurami chłodniczymi. Zasilanie do klimatyzacji dla mieszkań i domków minimum 3×2,5mm2. Dla klimatyzatora powinno się przygotować indywidualne zabezpieczenie 16A dla pojedynczego urządzenia lub 25A dla układów multi. W skrzynce rozdzielczej powinno się użyć bezpiecznik o charakterystyce „C”.
Montaż klimatyzatora wiąże się z całym procesem przygotowania instalacji niezbędnej do działania urządzenia. Jeśli nie decydujemy się na klimatyzator przenośny, warto przemyśleć sprawę dużo wcześniej. Najlepiej podczas etapu budowy domu. Wtedy można wszystko zaplanować dużo taniej i łatwiej niż po zakończeniu budowy, lub gdy mamy już wszystko urządzone na gotowo. Wtedy musimy się liczyć z kuciem w ścianach i często kłopotliwymi zmianami w urządzonych już czterech kątach. Jeśli trudno podjąć decyzję o montażu warto się poradzić specjalistów, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości oraz doradzą w kwestii ulokowania urządzeń.
Zapytaj naszych specjalistów o poradę:
 
WŁOCH Grupa Inżynieryjna
KLIMATYZACJA • POMPY CIEPŁA • FOTOWOLTAIKA
Piotrków Tryb., ul. Kostromska 46
 
Tel.: +48 512 26 75 75
E-mail: biuro@zimnocieplo.pl
www.ZimnoCieplo.pl