Na pewno wielu z Państwa spotkało się z opinią, że klimatyzacja jest niezdrowa. Być może sami właśnie zastanawiacie się nad montażem klimatyzacji w domu, ale gdzieś z tyłu głowy kołacze Wam się myśl, że macie małe dzieci, a klimatyzacja jest przecież niezdrowa.

Nic bardziej mylnego!

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie komfort cieplny oraz zadbać o bezpieczny dla zdrowia sposób użytkowania.

Pierwszą i podstawową rzeczą, która będę powtarzał jak mantrę, jest regularny serwis. Klimatyzator jest miejscem ciepłym i wilgotnym. Stwarza to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni oraz innych drobnoustrojów. Poprzez uruchomienie jednostki wewnętrznej, drobnoustroje wraz ze strumieniem powietrza rozprzestrzeniają się po całym domu. Do najbardziej niebezpiecznych z nich zaliczyć należy Legionellę – bakterię powodującą legionellozę, która może powodować ciężkie zapalenie płuc.

Po drugie, różnica temperatury pomiędzy wnętrzem, a tym co jest za oknem, nie powinna być większa niż 6-7oC. W takich warunkach nasz organizm nie będzie narażony na zbyt duże wahania temperatur. Ważnym jest też, aby temperaturę obniżać w sposób umiarkowany, tak aby nasze ciało nie odczuło tak zwanego szoku termicznego.

Klimatyzacja podczas swojej pracy pochłania wilgoć z otoczenia, dlatego ważnym jest, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza – robić co jakiś czas przerwy w pracy urządzenia. Zbyt suche powietrze powodować może nieżyt nosa, kaszel lub chrypę.

Bardzo ważnym jest, aby skierować nadmuch jednostki wewnętrznej tak, aby nie dmuchał on bezpośrednio na domowników. Słup chłodnego powietrza powodować może uczucie dyskomfortu oraz “przewiania’. Dłuższe przebywanie w strumieniu zimnego powietrza spowodować może u nas przeziębienie.

Jeśli mieszkamy w centrum miasta, gdzie jesteśmy narażeni na podwyższone działanie takich czynników jak spaliny, smog, to powinniśmy rozejrzeć się za klimatyzatorem z wbudowanym filtrem PM 2,5. Dzięki temu, powietrze w domu nie zostanie tylko schłodzone, ale także oczyszczone z blisko 100% zanieczyszczeń.

 

Podsumowując, korzystanie z klimatyzacji nie jest niezdrowe, jeśli przestrzega się kilku podstawowych zasad.

W skrócie: regularny serwis i odgrzybianie, odpowiednia nastawa temperatury oraz odpowiedni kierunek nawiewu chłodnego powietrza, to klucz do prawidłowego i zdrowego użytkowania klimatyzatora.

Zadbaj o jakość powietrza i swoje zdrowie.

Pamiętaj o regularnych serwisach KLIMATYZACJI.

Chętnie wykonamy je dla Ciebie!

————————
POSZUKUJESZ NOWEGO ROZWIĄZANIA DO OCZYSZCZANIA POWIETRZA, KLIMATYZACJI LUB OGRZEWANIA?
Umów się na indywidualne spotkanie z naszym doradcą technicznym i dowiedz się więcej o odpowiednim rozwiązaniu.
Oferujemy kompleksowe i indywidualne rozwiązania dla Twojego domu. Pozwól nam pomóc Ci w podjęciu niezbędnych kroków w celu wybrania najlepszego rozwiązania ogrzewania i chłodzenia dla Twojego domu.
Kontakt:
WŁOCH Grupa Inżynieryjna
97-300 Piotrków Tryb., ul. Sienkiewicza 13
Tel.: +48 512 26 75 75
E-mail: biuro@zimnocieplo.pl
www.ZimnoCieplo.pl