Jak działa pompa powietrzna split?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie grzewcze korzystające z darmowej energii odnawialnej, jaką jest energia skumulowana w powietrzu atmosferycznym. Nawet przy ujemnych temperaturach pompa ciepła może ją skutecznie wykorzystywać na potrzeby grzewcze budynku.

Powietrzne pompy ciepła typu Split składają się z dwóch jednostek. Zasada ich działania nie jest skomplikowana. Energia z atmosfery jest pobierana poprzez parownik jednostki zewnętrznej i przekazywana do czynnika chłodniczego. Ogrzany czynnik zostaje przekierowany do sprężarki, gdzie jego temperatura podnosi się do wymaganego poziomu. Następnie gorący czynnik transportowany jest przewodem do jednostki wewnętrznej. Tam, w skraplaczu oddaje ciepło, które trafia dalej do domowej instalacji grzewczej.

Rozdzielenie pompy ciepła na dwie jednostki

Rozdzielenie pompy ciepła na dwie jednostki sprawia, że w domu zainstalowane są tylko elementy niegenerujące hałas, chronione przed zamarznięciem. Pozostałe znajdują się poza budynkiem. Układ Split zapewnia także elastyczny wybór miejsca usytuowania pompy ciepła. Każda z jednostek ma niewielkie wymiary, zajmuje więc małą przestrzeń, dzięki czemu łatwiej jest ją umiejscowić. Jednostkę wewnętrzną można zawiesić na ścianie praktycznie w dowolnym miejscu w domu. Jednostka zewnętrzna może stanąć bezpośrednio przy ścianie budynku lub zawisnąć na elewacji domu bez obaw o dyskomfort akustyczny domowników i sąsiadów. Nowoczesne technologie zapewniają bowiem cichą pracę urządzenia. Moduł zewnętrzny pompa ciepła Vitocal 200-S już w odstępie trzech metrów osiąga próg 35 dB, który jest praktycznie niesłyszalny. Dzięki temu pompa ciepła może być stosowana również w gęstej zabudowie, np. na osiedlach domów szeregowych.

Co przemawia za wyborem pompy ciepła typu powietrze/woda?

  • Choć powietrzne pompy ciepła nie są aż tak wydajne jak np. gruntowe, to w ten sam ekologiczny i tani sposób wykorzystują ciepło zawarte w otoczeniu, zapewniając niskie koszty ogrzewania budynku.
  • Ich przewagą nad pozostałymi pompami ciepła jest z pewnością atrakcyjna cena.
  • Dużą zaletą pomp ciepła typu powietrze/woda jest również łatwy i szybki montaż. Nie jest on uwarunkowany np. posiadaniem odpowiednio dużej działki. Montaż takiej pompy nie wymaga wykonywania odwiertów czy rozległych wykopów.
  • Nowoczesny system grzewczy powstaje więc bez dewastacji posesji i drogich instalacji.
  • Z uwagi na nieskomplikowany montaż takiej pompy ciepła nie ma też ryzyka popełnienia kosztownych błędów wykonawczych.
  • Urządzania tego typu można zainstalować w nowym i modernizowanym budynku.
  • Pompy ciepła wyposażone w funkcję chłodzenia nie tylko zapewnią ciepło zimą, ale także komfortowy klimat w letnie dni.
  • W kombinacji z instalacją fotowoltaiczną, powietrzna pompa ciepła może być zasilana prądem solarnym i ogrzewać tym samym dom za darmo.
Co przemawia za wyborem pompy ciepła typu powietrze/woda?
Pompy ciepła split mogą skutecznie i tanio ogrzewać niemal każdy budynek

W modernizowanym domu

Pompy ciepła typu Split mogą skutecznie i tanio ogrzewać niemal każdy budynek – sprawdzają się równie dobrze w nowych, jak i modernizowanych domach. O ile w wykończonym budynku i zagospodarowanym jego otoczeniu modernizacja oparta o gruntową pompę ciepła może być trudna do wykonania, to modernizację z powietrzną pompą ciepła Split wykonuje się bezproblemowo. Obie jednostki osadza się w wyznaczonych miejscach i łączy rurami chłodniczymi o niewielkich przekrojach. Ingerencja w budynek jest więc ograniczona do minimum. Pompa ciepła w modernizowanym domu może zastąpić stary kocioł lub uzupełnić istniejący system grzewczy. W drugim przypadku powietrzna pompa ciepła pokryje zdecydowaną większość rocznego zapotrzebowania na ciepło budynku, a istniejące urządzenie grzewcze będzie jedynie wspomagać jej pracę przy bardzo niskich temperaturach zimą. Dzięki takiej współpracy znacznie wzrasta wydajność całej instalacji. Zapewnienie domownikom wymaganego komfortu cieplnego w skrajnie niskich temperaturach nie będzie bowiem wymagało uruchamiania grzałki elektrycznej w urządzeniu.

Przystępne ceny powietrznych pomp ciepła oraz dodatkowe formy wsparcia, np. w postaci dotacji na ich zakup oraz montaż, sprawiają, że są one godną uwagi alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych.